Nika Macinská

Ako sme prerábali...

Zdroj: https://dennikmamy.sk/2019/10/06/ako-sme-prerabali/

Od rozhodnutia pustiť sa do prerábky v našom dome prešlo už niekoľko mesiacov. Tá samotná myšlienka však prišla oveľa skôr. Bola v rovine úvah o tom, čo sa nám páči a čo nie, čo je nevyhnutné opraviť, lebo sa na tom už podpísal zub času. Jednoznačne sme vedeli, že sa potrebujeme v prvej etape prerábky nášho domu pustiť do prízemia. Malo to však jeden zásadný háčik. Poznali sme mnoho ľudí, ktorí sa pustili do prerábky, ktorá potrebovala aj menšie, či väčšie stavebné úpravy a ich skúsenosti boli v mnohom extrémne odrádzajúce. A v čom bol problém? Predovšetkým v ľuďoch. Neviem, či to je špeciálny problém v slovenských podmienkach, ale mnohí profesisti sú … ako to slušne napísať… nespoľahliví. Dohodnú sa na termínoch začiatku prác, sľúbia často nesplniteľné termíny ukončenia prác (asi aby dostali zákazku, lebo veď všetci chceme všetko a najlepšie včera bolo neskoro), nehovoriac o sumách, ktoré sa v priebehu prác navýšia a vy ani neviete ako. A keď som toto počúvala z každej strany, uznajte, že sa mi do prerábky veľmi hrnúť nechcelo. Tým, že som nepoznala nikoho osobne a hlavne uvedomenie si, že budem potrebovať elektrikára, vodára, plynára, murára, maliara, podlahára… ach, už len vymenovať všetky profesie je veľa a to som dopredu ani len netušila, čo všetko nám ešte v procese vybehne, ako to už býva pri takýchto radostných akciách. A tak to bola dlhodobo otvorená otázka.

Až do jedného momentu, ktorý si veľmi dobre pamätám. Niekedy koncom minulého roka som bola na jednom networkingovom podnikateľksom stretnutí, kde boli iba ženy (asi to nebolo plánované len pre ženy, ale tak nejako to nás ženy k sebe prirodzene ťahá, keď už sme v biznise). Stretla som tam mnohé šikovné podnikateľky, ktoré sa zaoberajú malou lokálnou výrobou oblečenia, bytových dplnkov, pečením, tancovaním a jeho učením, cvičením ale aj poskytovaním služieb v oblasti krásy, pohybu, či virtuálnymi službami a poradenstvom. Naozaj bohaté a široké zastúpenie. Nedá mi nepovedať, že máme na Slovensku veľmi schopné ženy, ktoré sa neboja vykročiť do neznáma a robiť to, čo ich baví. No jedna z nich ma naozaj prekvapila. Keď sa predstavovala, povedala, že robí od návrhu až po realizáciu prerábky domov a bytov. A navyše, postará sa o všetkých potrebných profesisov, takže pre zadávateľa prác je to len o tom, že aspoň zhruba vie, čo chce. Asi nemusím vysvetľovať, že som sa s ňou hneď zoznámila. Predsalen, znelo to ako by mi padla rovno z neba. Veď to je čistý sen, ak by niekto vedel spracovať to, čo potrebujeme v dome prerobiť a ja sa nebudem musieť dohadovať a naťahovať so všetkými tými chlapmi, ktorí niečo sľúbia a poposúvajú termíny a tak sa mi všetko poposúva a z plánovaného mesiaca bude pol roka. Lebo to sú reálne skúsenosti, pokiaľ si hľadáte robotníkov individuálne.

Odkaz na celý článok...

"Som vďačná, že som Marcelu stretla úplne náhodou (ale veď viete, že ja celkom tak na náhody neverím, takže mi je celkom jasné, že som ju dostala ako darček, aby som ja nezošedivela z prerábania domu).
A asi vám nemusím písať, že ju odporúčam, to je asi celkom jasné
z tohto môjho článku o prerábke. Ak máte pocit, že neviete kam sa pohnúť, ale viete, že chcete prerábať byt alebo dom, tak ona je fakt spoľahlivá. A toto je atribút, ktorý bol pre mňa najdôležitejší."

Ako zvládnuť rekonštrukciu bytu alebo domu

Zdroj: KAMzaKRASOU.sk

Pridajte si ma na sociálnych sieťach